Pracujeme pro přírodu

http://www.motylarium.cz/prilohapdf/novak-infotabule.jpgMotýlí rezervace jsou neobyčejné kousky přírody, o které se Ochrana fauny ČR stará. A není na to sama. Úžasnými pomocníky jsou kozy a ovce! Ty pastvou pomáhají udržovat cenné biotopy – stepi, květnaté louky a mokřady. Na pastvinách, kde se pasou kozy a ovce poletuje spousta motýlů, svůj domov tam našly druhy i vzácných ptáků, a kvetou tam i ohrožené druhy rostlin. Ovcím chutná spíše tráva a kozám i listí na keřích a stromech. Tím, že se pastevní plocha posouvá, vytváří se ideální prostor pro to, aby rostliny správně odkvetly a místo kypělo životem.

S něčím ale musí především v počátku pomoci i člověk, a proto se Ochrana fauny ČR stará o výřez dřevin, určitě do doby, než nastoupila s pomocí výše jmenovaná zvířata. Také bylo nutné mozaikovité kosení a prohloubení tůní.

Díky tomuto šetrnému hospodaření se do krajiny vrací druhy, které intenzivní zemědělství a obhospodařování lesů ničilo a ničí. Zvláštní a pro někoho nepochopitelné je to, že zachování podobných míst neznamená absolutní zákaz jakékoli lidské činnosti. Vůbec nevadí, že se tam někdo projede na koni, ale dokonce i na motorce či čtyřkolce. Ale chce to svá pravidla!

 

Včelí den

Srdečně Vás zveme!