Kontaktujte nás Kde nás najdete Podpořte nás
Menu

Motýlárium

Ve Voticích na Benešovsku jsme vytvořili první motýlárium v Česku. Ojedinělý projekt Ochrany fauny ČR proměnil staré skleníky v motýlárium, které obývají motýli typičtí pro českou přírodu. Tito oblíbení zástupci hmyzu z naší přírody bohužel stále rychleji mizí. Návštěvou motýlária se dozvíte, proč tomu tak je, a jak každý z nás může pomoci zlepšit životní podmínky motýlům, ale i nám lidem. Z našeho motýlária budete odcházet nejen poučení, ale především příjemně naladění a odpočinutí. Krása motýlů a jejich biotopů dokáže vykouzlit slunce i v ten nejzamračenější den.

V budově přiléhajícího ekocentra si můžete prohlédnout unikátní výstavu motýlích fotografií Marka Vojtíška a sbírky motýlů ve vitrínách. Ve venkovní expozici se můžete seznámit s volně žijícími živočichy zejména z ptačí říše s výkladem zkušeného lektora. Zatímco dospělí návštěvníci ocení příjemné posezení ve stínu korun stromů s vůní přilehlé bylinkové zahrádky, děti potěší i poučí zajímavé hrací interaktivní prvky.

Příběh za vznikem unikátního motýlária

Skleníky bývalého votického zahradnictví více než čtvrt století chátraly a zarůstaly. Nápad udělat v nich motýlárium vznikl na sklonku roku 2014 v Ochraně fauny ČR. V roce 2015 byly zahájeny přípravné práce spočívající ve vyklizení skleníků od náletových dřevin a rozbitých skel či rezavých trubek.

Motýlárium si asi představíte jako obří vytápěné uzavřené skleníky se spoustou rostlin, mezi nimiž poletují exotičtí motýli. Ve Voticích jsme se ale vydali jiným směrem – v létě roku 2016 jsme otevřeli veřejnosti i motýlům motýlárium s otevřenou střechou.

V bývalých sklenících je tak pod širým nebem k vidění mozaika českých biotopů s motýly, kteří se na nich vyskytují. V zimě u nás část motýlů zazimuje a těm, kteří odlétají na jih nic nebrání v rozletu.

Více o motýlech

Jak máme otevřeno?

Červenec až srpen: každý den 9.00 – 17.00

září: sobota, neděle, svátky 10.00 – 16.00

Prohlídky začínají každou půl hodinu. Poslední prohlídka začíná v 16:30.

Skupiny 10 a více osob je nutné předem objednat na tel. 603 549 125.

Kolik stojí vstupné?

Dospělí: 70 Kč

Děti od 3 let, studenti, ZTP: 50 Kč

Rodinné vstupné (2 dospělí + 2 děti): 200 Kč

Nelze platit platební kartou. Děkujeme za pochopení.

Kudy k nám?

Zámecká 810, 259 01 Votice

Ukázat na mapě

Naši motýli

V těchto článcích vám více představíme druhy motýlů, které najdete v našem motýláriu, v motýlích rezervacích, ale třeba i na vaší zahrádce. S některými zástupci už se ale bohužel nesetkáme.

Bělásci a žluťásci

Bělásci a žluťásci

Tito motýli nejsou vázáni na jedno stanoviště. Poletují krajinou a hledají nektar, partnery k rozmnožování a živné rostliny pro svoje housenky. Jsou tedy výborní a…

Číst víc
Babočky

Babočky

Tito převážně velcí motýli jsou nádherně pestře zbarvení, pokud však složí křídla, jsou téměř neviditelní. Napodobují svým tvarem a zbarvením uschlé listy nebo kůru stromů….

Číst víc
Batolci, bělopásci, perleťovci a hnědásci

Batolci, bělopásci, perleťovci a hnědásci

Všechny tyto skupiny motýlů patří do příbuznosti baboček. Batolci jsou nádherní velcí motýli s duhově měňavými křídly. Obývají lesní světliny, často podél cest a vodních…

Číst víc
Modrásci

Modrásci

Druhově bohatá skupina drobných motýlků. Všichni jsou modří, ale přitom tak jiní. Létají v různou dobu a mají velmi rozmanité ekologické nároky. Jsou mezi nimi…

Číst víc
Otakárkovití

Otakárkovití

Asi nejnápadnější skupina našich motýlů. Pestrokřídlec podražcový a jasoň dymnivkový patří k našim nejohroženějším motýlům. Žijí pouze na Jižní Moravě v lesních lemech a světlinách….

Číst víc
Okáči

Okáči

Jejich křídla zdobí různý počet nápadných ok. Jsou nesmírně pestrou skupinou, zahrnuje drobné druhy i jednoho z našich největších motýlů, druhy teplomilné a stepní i…

Číst víc
Ohniváčci a ostruháčci

Ohniváčci a ostruháčci

Patří do příbuznosti modrásků. Jsou jim velmi podobní tvarem křídel i kresbou, jen nejsou modří. Ohniváčci jsou silně vázáni na svoje stanoviště, jsou mezi nimi…

Číst víc
Soumračníci

Soumračníci

Jsou drobní motýlci, kteří připomínají spíše noční motýly. Obvykle létají prudkým, klikatým letem, a po usednutí nehybně spočívají na rostlinstvu, z nějž posléze opět bleskurychle…

Číst víc

Jak motýlům pomoci?

Hlavním posláním našeho motýlária je poukázat na zranitelnost motýlů v současné krajině a ukázat směr, jak bychom o krajinu měli pečovat tak, aby se v ní motýlům i lidem dobře dařilo.

Mizející motýli jsou symbolem vypovídajícím o obrovském vymírání, které se odehrává napříč druhy v živočišné i rostlinné říši kvůli stále intenzivnějšímu a bezohlednému využívání krajiny.

Každý z nás může motýlům a dalším živočichům i rostlinám pomoci. Jak?

  • Prosazujme a podporujme šetrné způsoby zemědělského a lesnického hospodaření
  • Udžujme krajinu živou a pestrou, zakládejme nové motýlí rezervace
  • Nesekejme svůj trávník zuřivě každý víkend, ale nechme ho růst
  • Nechme alespoň kus zahrady úplně nepokosený (stačí pokosit na podzim)
  • Vysévejme místo trávníku pestrou směs kvetoucích rostlin
  • Budujme stále kvetoucí záhony – kombinujme letničky s trvalkami, rané květiny s pozdními
  • Sázejme nektaronosné rostliny a kvetoucí bylinky, které motýli milují (třapatka nachová, komule-buddleja, hvězdnice, levandule,…)

Motýlí rezervace

Za pomoci obcí a místních spolků jsme vytvořili již několik motýlích rezervací ve volné krajině, které slouží k ochraně biotopů důležitých pro motýly a další živočichy.

Více o rezervacích
Mapa rezervací

Navštivte nás

Přijďte si k nám vychutnat oázu klidu s třepetáním motýlích křídel a omamnou vůní bylin. Naše motýlárium najdete ve Voticích u Benešova. Otevřeno máme od června do září.

Zjistit víc

Jak nám můžete pomoci?

Kromě návštěvy motýlária nás můžete podpořit také dalšími způsoby. Každá koruna nám pomáhá v tom, co máme přes 20 let v našem názvu. Děkujeme, Vaše Ochrana fauny ČR.

Podpořte nás